вівторок, 6 травня 2025 р.

Віртуальна виставка “ Роки війни – століття пам’яті ” до Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

Ми зібрали  книги різних жанрів, які допоможуть нашим користувачам більше дізнатися про Другу світову війну, які варто прочитати для осмислення одної з найтрагічніших сторінок в історії людства загалом та України зокрема.

Нехай пам'ять про подвиги наших предків, які відстоювали мир та свободу, завжди залишається в наших серцях. Нехай вони будуть назавжди у нашій пам'яті.

 

Друга світова війна в історичній пам’яті України : за матеріалами Українського ін-ту нац. пам’яті / [упоряд.: Л. Герасименко, Р. Пилявець]. – Київ ; Ніжин : Лисенко М. М., 2010. – 247 с. : іл.

У  виданні представлено матеріали про причини, перебіг і наслідки однієї з найбільших і найтрагічніших подій в історії українського народу ХХ століття – Другої світової війни. В основу праці покладено ідею боротьби народу України за власну державу. У книзі проаналізовано події, що відбувалися на території України, починаючи від проголошення Карпатської України в березні 1939 року й завершуючи подіями на Далекому Сході у вересні 1945 року. На основі значного масиву матеріалів розглянуто основні аспекти формування історичної пам’яті українського народу про Другу світову війну в сучасній Україні.


Патриляк, І. К.  Україна в роки Другої світової війни: спроба нового концептуального погляду / І. К. Патриляк, М. А. Боровик. – Ніжин : Лисенко М. М., 2010. – 590 с.

У книзі розглянуто найбільш суперечливі сторінки історії України періоду Другої світової війни. Велику увагу приділено висвітленню “української проблеми” напередодні й на початку світової війни, долі українських земель у 1939–1940 рр., бойовим діям і причинам поразки Червоної армії в битві за Україну в 1941 році, окупаційному режиму нацистів та їх союзників в Україні, українському визвольному рухові, діяльності радянського підпілля й партизанів.

Україна в полум’ї війни. 1941–1945 / [редкол.: П. П. Панченко, О. І. Уткін, В. І. Горєлов та ін.]. – Київ : Україна, 2005. – 557, [1] с. : іл.

У  книзі  на основі аналізу фактичного матеріалу, нових архівних джерел автори розглядають найважливіші операції на території України, що суттєво вплинули на подальший хід Другої світової війни. Розкриваються діяльність руху Опору, тактика козачих та кавалерійських формувань, що визволяли українську землю від ненависного ворога, особливості політико-виховної роботи серед військовослужбовців у фронтових умовах, масовий героїзм, мужність, самовідданість бійців і командирів, які вистояли й перемогли в жорстокому двобої з фашизмом.

Косик, В.  Україна під час Другої світової війни 19381945 / Володимир Косик ; з фр. пер. Роман Осадчук. – Київ ; Париж ; Торонто, 1992. – 729 с.

Автор книги, спираючись на витяги з документів із секретних німецьких архівів, спробував відтворити фактичну політику Рейху в українському питанні й описати окупацію на Україні в контексті загальної політики Гітлера щодо Східної Європи.


Війна 1941–1945 рр. : альбом / [упоряд.: Т. О. Ємельянова, І. М. Закринична, Т. О. Макарова та ін. ; худож.-оформ. О. Д. Кононученко]. – Харків : Фоліо, 2014. – 269 с. : фото.

Цей альбом включає 400 фотознімків з архівної колекції Центрального державного кіноархіву України імені Г.С.Пшеничного, завдяки яким читач може побачити “обличчя” Великої Вітчизняної війни і скласти свою власну думку про події тієї епохи. Поряд із ними розміщено кадри із фільмів і сюжетів військової хроніки. Авторами цих документів є 58 фронтових кореспондентів і кінооператорів. Цей альбом не тільки переносить у минуле, він є свідченням нашої пам’яті про тих, хто кожним кадром вписував безсмертні рядки в історію війни 1941-1945 років.


Трубайчук, А. Ф. Друга світова війна: коротка історія / А. Трубайчук. – Київ : Наукова думка, 1995. – 191, [1] с. : іл.

У короткій історії Другої світової війни вперше в Україні подається систематизований виклад головних подій 19391945 рр. Автор, спираючись на широке коло опублікованих джерел і матеріалів, подає правдивий перебіг воєнних дій, характеризує окупаційний режим, встановлений на зайнятих нацистами та їхніми союзниками територіях, аналізує складові європейського Руху Опору. Книга допоможе зорієнтуватися в причинах перебігу, наслідках Другої світової війни.

Моргун, Ф.  Т. Сталінсько-гітлерівський геноцид українського народу. Факти і наслідки / Федір Моргун. – Вид. 4-те, перероб. і допов. – Полтава : Дивосвіт, 2008. – 292, [2] с. : іл.

Відомий письменник-публіцист Федір Моргун у книзі із захоплюючими сюжетами, переконливо показує й доводить, що головна спроба геноциду українського народу – Друга світова війна. Натхненниками й організаторами її виступили фюрер нацистів А. Гітлер і вождь більшовиків Й. Сталін. Автор вважає, що геноцид здійснювався також проти Польщі, Білорусі, євреїв та інших народів світу.

Україна у Великій війні 1939–1945 / [упоряд.: Л. Герасименко, В. Расевич ; ред. І. Юхновський]. – Київ : Емма, 2014. – 264 с.

Тема Другої світової війни не втрачає своєї актуальності – вона є одним із пріоритетних напрямків дослідження в сучасній історичній науці. У книзі подано матеріали про причини, перебіг і наслідки війни, проаналізовано події, що відбувалися на території сучасної України або були пов’язані з діяльністю українців, починаючи від проголошення Карпатської України, і завершуючи подіями на Далекому Сході у вересні 1945 року. На основі значного масиву сучасних матеріалів розглянуто основні аспекти формування вітчизняної історичної пам’яті про Другу світову війну – одну з найтрагічніших сторінок ХХ століття.



Українські в’язні концтабору Маутгаузен: Свідчення тих, хто вижив / [упоряд.: Л. С. Герасименко, М. Г. Дубовик, Т. В. Пастушенко та ін. ]. – Київ : Вид-во імені Олени Теліги, 2009. – 335 с. : іл.

У книзі представлено спогади, листи та усні історії наших співвітчизників, які дають змогу пролити світло на особливий досвід перебування українських в’язнів в одному з нацистських концтаборів Маутгаузені. У виданні використано фотографії, документи та листи із фондів Національного музею історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років. Автори присвячують це видання пам’яті співвітчизників, які пережили воєнне лихоліття.

Педак, В. П. Дякуємо і мертвим, і живим : документальний нарис / Віктор Педак. – Дніпропетровськ : Січ, 2007. – 278 с. : іл.

Книга запорізького журналіста про долі остарбайтерів, які під час війни опинилися в Німеччині. Автор отримав сотні листів. На багатьох прикладах він доводить, що такі людські якості, як: порядність, здатність розуміти чужу біду є у важкі хвилини визначальними. Той, кого вважали ворогом, хто мав би мститися, ділився останнім шматком хліба, лікував, підтримував. Головне не в тому, ким є людина за національністю. Глибина душі, ясний розум – ось витоки гуманізму, милосердя, любові до ближнього. Книга ще раз підкреслює важливу думку: війни розпалюють правителі, а тяжкий хрест несуть народи.

 Як і Джон Бойн, австралійський письменник Маркус Зузак пропонує побачити та пережити Другу світову війну разом із дитиною, яка перебуває не зовсім зі звичної для багатьох читачів сторони барикад, оскільки є німкою. І, як і Бойн, для того, щоби вразити спокушених у цій темі читачів, Зузак вдається до цікавих прийомів на рівні оповіді, зокрема вводить у ролі нараторів такого героя, який у роки Другої світової війни і в реальному світі мав купу роботи, а саме Смерть — унікального та навпрочуд співчутливого не-зовсім-персонажа, який може спостерігати за однією з найжахливіших трагедій усього людства з абсолютно Іншої точки зору.

Справжня дружба та щира турбота одне про одного, кохання та люта ненависть, віра та відчай, війна та мир — вдаючись до теми спільної для багатьох травми, автор торкається багатох «вічних» тем. І, звісно, попри символізм та метафоризм мови, не завжди уникає моралізаторства. Втім, це навряд зіпсує враження від прочитання роману.

Зазвичай, щоденник — це спроба зазирнути у внутрішній світ людини, особливий тип оповіді від першої особи, завдяки якому читачі швидше проникаються історією, переймаються переживаннями героя, емпатією та співчуттям.

Читати «Щоденник» Анни Франк неймовірно важко і надзвичайно легко водночас. З одного боку, це один з найпотужніших текстів, які залишила нам Друга світова війна. Це жахлива історія Голокосту, написана єврейською дівчиною, яка разом зі своєю мамою, батьком, старшою сестрою та ще чотирма євреями переховуються від нацистів на горищі занедбаного будинку в окупованому Амстердамі. Історія, що лякає своєю справжністю та фіналом, який знають усі, хоч він і залишається за лаштунками самої оповіді.

«Тріумфальна арка», Еріх Марія Ремарк

Події розгортаються у Франції, 1939 рік. Світ напередодні Другої світової війни. Талановитий хірург Равік зустрічає Джоан Маду, актрису з Італії. 

Між ними спалахує кохання та стає цілющим, аж поки не руйнується через увесь зламаний світ. Ось про що ця книга.

«Хлопчик у смугастій піжамі» Джон Бойн

Художня спроба відрефлексувати жахливу реальність Голокосту, яка стала справжньою класикою серед книжок на цю тему. 

Події у творі відображені очима дітей, що створює приголомшливу, подекуди наївну, але дуже чесну оповідь.

«Все те незриме світло» Ентоні Дорр

У розпал Другої Світової війни в маленькому французькому містечку Сен-Мало зустрічають двоє сліпих молодих людей. Вона втратила зір іще дитиною, а він засліплений німецькою пропагандою. 

Але доля все життя вела їх назустріч одне одному, щоб вони побачили незриме світло, яке здатне перемогти безоку пітьму війни.

«Амадока» Софія Андрухович

Великий український роман, який охоплює періоди Другої світової війни, Голокост, добу Розстріляного відродження та війну на Сході України. 

Книга «Амадока» здобула премію імені Шолом-Алейхема у 2023 році.

«Останній потяг до Лондона» Меґ Вейт Клейтон

Зворушливий і суворий, але життєствердний роман про жінку, яка ризикувала своїм життям, щоб врятувати дітей з нацистських таборів знищення і перевезти їх у безпечне місце у Великій Британії.

Читаємо і перемагаємо!















 


 


 





 


 

четвер, 20 лютого 2025 р.

Інформаційно - бібліографічний огляд літератури "Майдан у книгах"

 



Українськими режисерами створено чимало кінострічок про Майдан. Не залишили без уваги революцію гідності  й письменники. Вони працювали над створенням тематичних літературних творів, аби жодна година важливого періоду в житті України не залишилася забутою. Тож уже після 20 лютого 2014 р. почали виходити в світ книжки про Євромайдан, серед яких – спогади, документи, збірники поезій, фотоальбоми.

Інформаційно - бібліографічний огляд літератури "Майдан у книгах" невеликий крок до увічнення сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції гідності, захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України. Пропоновані видання розраховані на різні вікові категорії читачів та не залишать байдужим жодного з них. У книгах досліджується і документується Майдан: як історична подія, набір спільних цінностей, приклад самоорганізації і як художнє явище.


      Базів В. Армагеддон на Майдані  : роман-реквієм. – Київ : Укр. пріоритет, 2014. – 159 с.

 Безпощадне у своїй невідворотній сповідальності та всепоглинальне за своїм гостросюжетним магнетизмом.

     Письмо автора справляє на читача вулканічне потрясіння, як і сам феномен Майдану на самосвідомість сучасного землянина. На смисловому тлі подається документальна маловідома історія про те, що і як призвело до Повстання, котре стало безпрецедентним актом кривавого вознесіння із провалля гуманітарно-кримінальної катастрофи для майже 50-мільйонного людського згромадження в центрі Європи. Водночас всенародний Бунт Гідності став прологом до визвольної війни — у супрязі з усім прогресивним світом — древньої Нації проти планетарної загрози земній цивілізації, яка постала перед очманілим людством осатанілими ордами московських варварів, що виринули на полях глобальної епохи із темних віків.


Весна С. Рабів до Раю не пускають.-Київ: Саміт-книга,2014.-224с.

 

Книга поезій носить назву «Рабів до раю не пускають» — це останній запис, який залишив на своїй сторінці в контакті 19-річний Устим Голоднюк з міста Збаража Тернопільської області. Юнак загинув 20 лютого 2014 року внаслідок вогнетального поранення в голову. Куля снайпера влучила над правим оком і на виході пробила його блакитну миротворчу каску... Він був одним із тих, кого доля обрала в Небесну сотню нашого Майдану — у Небесні Сто нової України...



Дашвар Л. Покров :роман. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2017. – 384 с.

 

    Романи Люко Дашвар незмінно мають успіх у читача. Вона пише так гостро й пронизливо, психологічно й чутливо, що торкається струн душі кожного… Неможливо не співчувати її героям, як неможливо не звернути увагу на гострі, болючі, неоднозначні питання, які порушує письменниця.

        В основі сюжету твору Люко Дашвар «ПоКров» — доля семи колін нащадків багатого хорунжого Яреми Дороша.

       Останні дні листопада 2013-го, країну лихоманить. Головна героїня - Мар'яна переживає буремні події в країні і сімейну трагедію. Серед виру пристрастей вона зненацька дізнається, що в банку Канади їй належить величезна сума. Та не це турбує дівчину — ще більше хвилює її зустріч, яка змінює все, із дивним хлопцем Ярком - далеким нащадком колись потужної козацької родини Дорошів. Звідки ж Мар`яні знати, що чекає на того нащадка, бо предки заповіли йому не лише скарб...


Роздобудько І. Ґудзик-2. Десять років по тому .-К.: Нора-Друк,2023.- 320с.

 

Роман є продовженням попереднього «Ґудзик» та ведеться від імені його головного персонажа, який колись втратив все: кохану людину, смак до життя, сенс працювати в країні, що поволі котиться в прірву... Перша частина нового роману розпочинається навесні 2013 року, а друга занурює читача у листопад 2013 і вже не відпускає… Авторка майстерно відтворює тогочасні події, роблячи читача фактично їх учасником, починаючи від реплік таксиста «Тепер – кранти йому! Народ більше терпіти не стане… Вони цього плювка не подарують». І закінчуючи трагічними лютневими днями, коли авторка зводить на Майдані усіх своїх героїв, бо інакше не могло й бути…


Ключковська І. Життя – Тобі…-  К.: Апріорі, 2015.- 360с.


Книга є результатом дитячого конкурсу, який мав на меті проаналізувати дитячі думки та оцінки дітьми подій 2013-2015 років, виявити бачення і розуміння дітьми понять «європейські цінності», «демократичні свободи», «відстоювання інтересів Держави». З понад 7000 різножанрових літературних та мистецьких робіт, які надійшли з усіх регіонів України (у т.ч. з тимчасово окупованих територій) а також з Греції, Іспанії, Норвегії, Польщі, Португалії та Франції, Міжнародне журі визначило 20 лауреатів та 120 дипломантів конкурсу. Роботи номінантів конкурсу і склали це видання. Літературно-мистецький конкурс «Життя – Тобі…» був організований Міжнародним інститутом осіти, культури та зв‘язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» та норвезько-українською громадською організацією «Maidan Norway».


Кирпа Г. Мій тато став зіркою.- Л. : Вид-во Старого Лева, 2015. - 32 с.


            Книга Галини Кирпи «Мій тато став зіркою» – зворушлива оповідь маленької дівчинки, тато якої загинув на Майдані. Дівчинки, якій важко змиритися з тим, що тато вже не пригорне її міцно-міцно, не малюватиме з нею пастельками тополю аж до неба, не побачить її маленької сестрички: «Тепер мені треба дивитися на все те не двома очима, а чотирма. І за тебе!.. Коли Йорданка виросте, я розкажу їй, який у нас тато. — Глянь, — скажу я, — на мене. Оце такий. Наш тато — викапана я». 

          Героїня книжки роздумує про зовсім не дитячі теми: смерть, барикади, гради та біженців. Але полеглий за правду тато світить їй із неба яскравою зіркою…


Курков А. Ю. Щоденник Майдану та Війни.- Харків: Фоліо, 2018.- 330 с.

       Чи можна вірити політикам? Чи допомогла соціальна активність на Майдані добитися реалізації мрій простих громадян? Якими є настрої на Сході та в Криму? Яким є «інший бік» військових дій у Донбасі? На ці та інші суперечливі питання ви знайдете відповіді, якщо вирішите прочитати «Щоденник Майдану та Війни» Андрія Куркова. 

          Це не агітаційний текст, не роман на тлі революції – це особистий щоденник письменника, де автор аналізує події, що відбулися в державі з кінця 2013 року до сьогодення, порівняє очікування українців, які відстоювали на Майдані свою справжню незалежність та європейське майбутнє, та гіркі реалії.

Ці нариси варто читати усім небайдужим до долі нашої країни, щоб розібратися у хронології основних подій та зв’язках між ними, передбачити можливий вектор руху українського суспільства.

На кожній сторінці книги ви знайдете влучні і мудрі вислови, які можна зробити девізом нашого майбутнього.


Стражний О. С. Менталітет Майдану /О. Стражний.: Хроніка подій – свідчення очевидців: нове видання.-К.: Дніпро, 2016.- 192с.

 

         У  книзі «Менталітет Майдану: Хроніка подій – свідчення очевидців» подано огляд подій, що відбувалися в Україні в листопаді 2013 – лютому 2014 років. Ретроспектива Революції Гідності розгортається на фоні голосів її учасників, а також на тлі аналізу схожих революцій в інших країнах світу. Розгляд, зроблений не просто учасником Руху спротиву, але й психіатром, надає фактам неочікуване осмислення. 

         Менталітет Майдану виведено в динаміці і суперечностях — він, як організм, зароджується, дорослішає, усвідомлює себе і, в решті решт, діє. Аналізуючи поведінку учасників руху спротиву і пересічних громадян, що підтримали або не підтримали Майдан, автор робить висновки про те, які саме риси української ментальності під час екстремальної ситуації виявили себе найбільшою мірою, а які залишилися «незадіяними». 

        Завершується книга підсумком, яким чином змінилося світосприйняття українців після Майдану, і що може чекати на Україну в майбутньому.



Майдан і Церква. Хроніка подій та експертна оцінка.-К.: Техніка, 2015.- 656с.;іл.. 


           Про що книга «Майдан і Церква. Хроніка подій та експертна оцінка»?Пропонована Вам книга покликана зафіксувати Революцію Гідності як подію духовного виміру,  вмістивши широку палітру думок, оцінок та роздумів як науковців, так і журналістів разом з активістами Майдану. Самі автори книги, провідні релігієзнавці з Інституту філософії ім. Г. Сковороди, брали активну участь в революційних подіях, співпереживали та бачили все на власні очі.  

        У книзі представлені релігійні документи, звернення та заклики релігійних лідерів до народу і до влади, неофіційні висловлювання та коментарі звичайних віруючих та пасторів, експертні оцінки політиків, державних діячів та релігієзнавців, свідчення про діяльність Церков на майдані та експертне оцінювання подій релігієзнавцями.



Традайкало О.   Майдан. Погляд  з середини. / Автор- упорядник  О. Традайкало; – К.:  Сервіс «Book  Express”;  видавець Мельник М.Ю., 2018.- 320 с.

 

На перший погляд, це історія про простих людей — справжніх, щирих, добрих і небайдужих. Проте їм судилося стати насправді незвичайними, видатними людьми.

У подіях Революції гідності на київському Майдані їм довелось поєднати доброту і терпимість із праведною люттю задля порятунку всієї України. Без перебільшення, самовідданість і щоденна робота цих людей із легендарної «Львівської брами» зробили можливими тектонічні зміни в українському суспільстві.

Ця історія не про жорстокість протистояння з ворогом. Вона про справжні чесноти найкращих людей, які живуть поміж нас. І вона насправді захоплює. 



Майдан. Свідчення. Київ, 2013-2014 роки [Текст] / за ред. Л. Фінберга, У. Головач. – Київ : Дух і Літера, 2016. – 778 с.

 

Ця книга – добірка свідчень про події Революції Гідності в Україні (листопад 2013 – лютий 2014 років). Зібрано та публікуються розповіді оборонців, медиків, священиків, митців – людей різного віку та фаху, мешканців практично всіх регіонів країни. Вони були учасниками й свідками Майдану – етапу «народження нової нації».

Майдан, поза сумнівом, стане одним із важливих символів української новітньої історії. Багатоголосся думок, представлених у книзі, ми певні, зацікавить як сьогоднішніх, так і прийдешніх читачів.

 Пам'ятаймо шляхетну мету Революції Гідності. Не зрадьмо пам'ять Небесної Сотні – людей, які ціною власних життів подарували Україні шанс відстояти волю.

 Вічна пам'ять і шана Героям!