середу, 27 січня 2021 р.

Голокост: злочин проти людства.
Сьогодні, 27 січня 2021 року,  в Україні і світі відзначають Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Цей День проголошений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року, співавторами якої виступили 100 держав, в пам’ять про жертв нацистського терору під час Другої світової війни.

Україна на державному рівні приєдналася до відзначення цієї міжнародної дати у 2012 році (Постанова ВРУ від 5 липня 2011), хоч і була однією з шести країн-ініціаторів прийняття оонівського документа. 

Радимо почитати: Меморіал «Бабин Яр» оприлюднив 300 тисяч архівних документів

Дата 27 січня обрана не випадково: саме цього дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік польського Освенціма. 

Варто нагадати, що Голокост з давньогрецької перекладається як «всеспалення» й означає систематичне переслідування і знищення (геноцид) євреїв нацистською Німеччиною і колабораціоністами протягом 1933-1945 років. У ширшому розумінні, голокост – систематичне гоніння і знищення людей за ознакою їхньої расової, етнічної, національної приналежності, сексуальної орієнтації або генетичного типу як неповноцінних, шкідливих. 

Світова спільнота цього дня не тільки згадує жертв людиноненависницької політики, але й засвідчує прагнення до боротьби з антисемітизмом, расизмом та всіма іншими формами нетерпимості, які можуть призвести до цілеспрямованого насилля стосовно окремої групи людей.

Люди мають знати про переломні та трагічні моменти у нашій історії, адже тільки усвідомлюючи минуле, можна розраховувати на мир та єдність у майбутньому. 

 

Радимо прочитати.

Уперше вийшов друком український переклад свідчень про Голокост «Чорна книга», написаний на основі зібраних Єврейським антифашистським комітетом свідчень.

У «Чорній книзі» йдеться про злочинне повсюдне знищення євреїв фашистськими загарбниками у тимчасово окупованих районах Радянського Союзу та таборах, знищення в Польщі під час війни 1941-1945 років. Вона розповідає про людські страждання і людяність, зраду та вірність, відчай та хоробрість.

                                           

 «Український голокост 1932-1933. Свідчення тих, хто вижив»
        У книзі вміщено свідчення тих, хто пережив одну з найжахливіших трагедій в історії людства — штучний голодомор-геноцид 1932-1933 рр., спрямований на винищення українського народу.
        Спогади, зібрані впродовж багатьох років, доповнені документальними матеріалами й свідченнями про голодомор 1946-1947 рр., дають змогу побачити дію страхітливого механізму знищення українського селянства, відновити замовчувані досі сторінки вітчизняної історії.
Джерело: https://nashformat.ua/products/ukrainskyj-golokost-1932-1933.-svidchennya-tyh-hto-vyzhyv-708402